title

Jak zostać nurkiem?

Nurkowanie? Od czego zacząć, czyli jak zostać nurkiem?

14 Kwi 2014, Posted by admin in CZYTELNIA

Jak zostać nurkiem?  Czy nurkowanie jest dla mnie?  Jak zacząć?

Ty też zadajesz sobie pytanie jak zostać nurkiem?

Pięknie wyglądają te podwodne rafy i rybki! Jak tam kolorowo! Ile życia! Do tego jeszcze fakt, że o wszystkim opowiada Krystyna Czubówna. Ciekawe jak jest w rzeczywistości? Czy to tylko telewizja?

Ale ktoś wstawił fotkę na Facebook-a! Jaki statek pod wodą! Wrak! Ale tam ładnie! O to Bałtyk? Wow!

A ja spędziłem wakacje w Egipcie – tam nurkowałem z butlą i w piance. Wzięli mnie pod wodę i widziałem piękne rybki, a nawet żółwia. Było niesamowicie. Kiedyś tu wrócę i znowu spróbuję. A może lepiej zrobić kurs?

Ciekawe jak zostać nurkiem? Czy dam radę? Jakie uprawnienia możemy zdobyć? Jakie są rodzaje kursów?

Na naszej stronie internetowej szczegółowo opisujemy kursy i specjalizacje oraz wskazujemy na uprawnienia, które dzięki nim się zdobywa. W tym miejscu postaramy się jednak o kilka zdań, które pozwolą Wam zobrazować schemat podstawowego kursu nurkowego.

Chcę zostać nurkiem – od czego zacząć?

Przede wszystkim wyjaśnijmy pojęcia płetwonurek i nurek. Już w samej nazwie kryje się odpowiedź na powyższe pytanie – płetwonurek używa płetw. Natomiast nurek wykonując swój zawód porusza się pod wodą – krocząc. W tym celu nurek musi używać innego sprzętu, ale ta tematyka nie jest przedmiotem naszego artykułu. Nas, zatem interesuje „płetwonurkowanie”, które mimo różnic potocznie nazywać będziemy nurkowaniem, a samych siebie nurkami. Nikt się nie obrazi.

Pierwszym etapem kariery płetwonurka jest kurs Open Water Diver, potocznie zwany OWD. To właśnie odpowiedź na pytanie jak zostać nurkiem! Ukończenie kursu pozwala na nurkowanie ze sprzętem do głębokości max 18 m z partnerem, który posiada przynajmniej takie same uprawnienia. W tym miejscu warto wspomnieć, że nurkowanie to sport partnerski. Oznacza to, że sami pod wodę nie schodzimy. Nurkujemy na przykład w parze. Nurkowanie partnerskie jest bowiem bezpieczniejsze, bo w przypadku kłopotów możemy liczyć na pomoc naszego „buddy”.

Sam przebieg kursu?

My rozpoczynamy kurs spotkaniem organizacyjnym, gdzie przedstawiamy wszystkie informacje o kursie, harmonogramie, poszczególnych etapach i zaliczeniu. Wręczamy także podręczniki i omawiamy ich strukturę. Ponieważ wszyscy nasi kursanci są spragnieni wiedzy, dostarczamy wszystkiego czego trzeba. Rozpoczynamy nasz pierwszy wykład teoretyczny. Takich wykładów będzie w sumie pięć i na żadnym z nich nigdy nie jest nudno. Pomiędzy spotkaniami sami często sięgacie po podręcznik i wyprzedzacie omawiany na zajęciach materiał. To bardzo cieszy, bo na kolejne spotkanie przychodzicie przygotowani! Wiedza teoretyczna dotycząca nurkowania jest bowiem na tyle ciekawa, że ponowne i wspólne jej „odświeżenie” i przypomnienie to czysta przyjemność.

Spotykamy się zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Jedno spotkanie to wykład, a drugie to zajęcia praktyczne na basenie. Tam bierzemy pierwsze wdechy pod wodą. Uczymy się opanowania i wykonujemy ćwiczenia, które później będziemy powtarzali na wodach otwartych. Zanim jednak rozpoczniemy nurkowania na wodach otwartych rozwiążemy końcowy test, który groźnie nazywany jest egzaminem. Oprócz tego, że sprawdzamy rzeczywisty poziom naszej wiedzy, to rozwiewamy wszelkie wątpliwości, gdy pojawi się jakikolwiek błąd. Po egzaminie bowiem szczegółowo omawiane są wszystkie punkty egzaminu, raz jeszcze analizujemy pytania i wspólnie naprawiamy popełnione w teście „oczywiste omyłki”. Tak żebyśmy zapamiętali, że to się zdarzało ostatni raz!

Na wody otwarte wyruszamy zazwyczaj w weekend. Zdarza się jednak, że przed dalszą wyprawą np. do Egiptu realizujemy część teoretyczna i basenową w Polsce, a nurkowania na tak zwanych „wodach otwartych” zaliczamy w ciepłym morzu. W obu przypadkach obowiązkowo wykonujemy cztery nurkowania szkoleniowe. Jeśli jedziemy odbyć zajęcia praktyczne w Polsce (np. kamieniołom Zakrzówek w Krakowie) to wykonujemy dwa nurkowania w sobotę oraz dwa nurkowania w niedzielę.

Podczas nurkowań powtarzamy i doskonalimy czynności, które już ćwiczyliśmy na basenie. Jednak co ważniejsze – już wtedy zaczynamy zwiedzać podwodny świat!

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, po zaliczeniu części teoretycznej oraz części praktycznej na wodach otwartych mamy w ręku licencję płetwonurka PADI OWD! Możemy nurkować, ale także dalej się rozwijać, bo nasza federacja daje ogrom możliwości. Do wyboru kolejne kursy i specjalizacje.

Cztery nurkowania szkoleniowe i sami pod wodę?

Tak. Podczas całego kursu zdobyliście i ugruntowaliście niezbędną wiedzę, dzięki której możecie bezpiecznie nurkować. Możecie także, uczestnicząc w naszych wyjazdach i nurkować pod okiem instruktorów lub przewodników podwodnych (divemasterów). W ten sposób poczujecie się jeszcze bezpieczniej, a Wasz buddy będzie mógł omówić nurkowanie i zwrócić na ewentualnie występujące problemy.

To na pewno nie koniec Waszej nurkowej nauki, ale z pewnością początek nowej, zadziwiającej przygody.

Do wyboru wiele kursów i specjalizacji.

Zwiększaj swoje uprawnienia i zdobywaj wiedzę z zakresu kursów specjalistycznych.

Podróżuj z nami! Sezon trwa cały rok.

W ciepłe miesiące nurkujemy co weekend. Zimą organizujemy dalsze wyprawy lub nurkowania podlodowe.

Razem tworzymy atmosferę przygody i zabawy. W końcu mamy wspólną pasję!